کل نماهای صفحه

۲۹ مهر ۱۳۹۴

تنش دوباره بین ایران و عربستان

تنش دوباره بین ایران و عربستان

وزیر خارجه عربستان اما ابراز امیدواری کرده که ایران با تغییر سیاست‌هایش از دخالت در امور کشورهای منطقه خودداری کند. عادل الجبیر، روز دوشنبه (۱۹اکتبر/۲۷مهر) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه آلمان از ایران خواست از دخالت در امور کشورهای منطقه، سوریه، یمن، عراق و لبنان دست بردارد. او افزود: «عربستان سعودی از تمام توان سیاسی، اقتصادی و نظامی خود برای دفاع از حاکمیت و مردمش در قبال اقدامات ایران استفاده خواهد کرد.»
مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان عادل الجبیر گفته است: «وزیر خارجه سعودی که کشورش در بحران‌های جاری منطقه رویکرد نظامی، امنیتی و افراط‌‌‌گرایانه در پیش گرفته و بیش از هفت ماه است یمن را هدف بمباران‌های بی‌وقفه قرار داده، صلاحیت سخن گفتن در مورد نقش منطقه‌ای ایران را ندارد.»
عادل الجبیر هم‌چنین گفته که داشتن مناسبات مثبت با ایران دشوار است زیرا "عربستان و مردمش پیوسته هدف تهاجم و حمله هستند".
عادل الجبیر در بخش دیگری از این کنفرانس خبری عنوان کرده بود که عربستان سعودی از گروه‌هایی در سوریه حمایت می‌کند که مخالف رژیم اسد هستند اما ایران همانند یک "دولت استعمارگر" در سوریه رفتار می‌کند. الجبیر از ایران خواست هرچه زودتر به حمایت تسلیحاتی خود از اسد پایان دهد و نیروهای خود را از سوریه خارج کند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر