برجام #هسته اي وسرانجام خامنه اي ونظام وجام زهر#(قسمت سوم) - يك بررسي كارشناسانه -105 مورد محدودیت مستند به «برجام».

 برجام #هسته اي وسرانجام خامنه اي ونظام وجام زهر#(قسمت دوم) - يك بررسي كارشناسانه -105 مورد محدودیت مستند به «برجام».

 برجام #هسته اي وسرانجام خامنه اي ونظام وجام زهر#(قسمت اول) - يك بررسي كارشناسانه -105 مورد محدودیت مستند به «برجام».


از فارس وابراهيم كارخانه اي نماينده رژيم از همدان ورئيس كمسيون هسته اي بخوانيد
احمد جنتی دبیر شورای نگهبان ایران گفته است که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران هنوز مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای اجرای توافق هسته‌ای را امضا نکرده است.
او تاکید کرد که مصوبه طرح «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» به معنی تصویب آن نیست.
به گزارش خبرگزاری فارس، احمد جنتی در خطبه‌های نماز جمعه روز ۲۴ مهر گفت: «عده‌ای تصور می‌کنند مصوبه مجلس به معنای تصویب اجرای برجام در ایران است که این طور نیست».
دبیر شورای نگهبان ایران گفت که اعضای شورای‌عالی امنیت ملی، اجرای توافق اتمی وین را «تایید» کردند اما هنوز رهبر جمهوری اسلامی آن را «امضاء‌ نکرده است».
وی تاکید کرد: «کار مجلس در حاشیه برجام بود که دولت را موظف کرد در جریان اجرای برجام، اقدامات متقابلی را متناسب با کارهای آمریکا انجام دهد و چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی را رعایت کند».
جنتی ادامه داد: «به نظرم بهتر است موضوع برجام را دیگر تمام شده تلقی کنیم و در محافل عمومی آن را مورد بحث قرار ندهیم، اینکه خیر بود یا شر، خوب بود یا بد، هرچه بود تمام شده بدانیم و سراغ پیگیری حقوق‌مان از سند توافق هسته‌ای برویم و مراقب شیطنت طرف مقابل باشیم».
این سخنان جنتی در حالی مطرح می‌شود که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پنجشنبه ۱۵ اکتبر اعلام کرد که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که مرتبط با اجرای توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ است، از دوشنبه وارد مرحله اجرا می‌شود.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی اکبر صالحی در حاشیه یازدهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه «ان شاء الله» برجام از دوشنبه هفته آینده اجرایی خواهد شد، گفت: «باید از عزیزان در شورای نگهبان و مجموعه نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی تشکر کنیم که همت کردند و طرح برجام را بررسی کردند و در نهایت با اکثریت آرا این طرح به تایید رسید.»
شورای نگهبان قانون اساسی ایران در جلسه روز چهارشنبه خود مصوبه مجلس در خصوص «طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» را تایید کرد.
مجلس ایران روز سه شنبه در جلسه‌ای جنجالی و پر تنش متن جزییات برجام را تصویب کرده بود. مجلس ایران پیش از این کلیات توافق اتمی را تصویب کرده بود.
علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، پنجشنبه در نامه‌ای قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» را که به حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور ابلاغ کرد.
علی اکبر صالحی درباره پیاده سازی برجام یادآور شد: «فکر می‌کنم دوستان امروز عازم وین هستند و اگر همه چیز طبق روال پیش برود فکر می‌کنم روز دوشنبه به احتمال قوی روز تصویب برجام و یا به مفهوم بهتر روزی است که طرفین به صورت رسمی اعلام می‌کنند که برجام مورد پذیرش قرار گرفته و هر طرفی مسیری را که برای تصویب رساندن برجام لازم بود طی کرده است.»
ژوئیه گذشته ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافقی دست یافتند که طی آن، تهران بخشی از فعالیت های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در می آورد.در مقابل بخشی از تحریم های اعمال شده علیه ایران لغو می شود.