کل نماهای صفحه

۲۶ بهمن ۱۳۹۵

پشت پرده تحرکات سیاسی ونطامی در منطقه چیست علت سرعت وشتاب این تغییر وتحولات چیست

پشت پرده تحرکات سیاسی ونطامی در منطقه  چیست علت سرعت وشتاب این تغییر وتحولات چیست


در ماه‌های آخر ریاست جمهوری باراک اوباما، اختلاف نظرهای استراتژیک بویژه پیرامون چگونگی مقابله با بحران سوریه، موجب شده بود که این دو متحد قدیمی و هم‌پیمانان متعهد در پیمان اتلانتیک شمالی "ناتو"، ازهم فاصله بگیرند تا جائی که اردوغان تصمیم گرفت با عجله و به سرعت به ترمیم روابط خود با روسیه پرداخته وکوشش کند خلاء بوجود آمده میان ترکیه، اروپا و آمریکا را با گسترش همکاری سیاسی دیپلماتیک با روسیه پُر کند
شکست دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ٨ نوامبر آمریکا و بروی کار آمدن دولت جمهوریخواه دونالد ترامپ، اوضاع به سرعت به سوی بهبود روابط میان آنکارا و واشنگتن تغییر جهت داد.
آمریکا اعلام داشت که تعمیق روابط با ترکیه و عربستان سعودی، دو قدرت نظامی-اقتصادی خاورمیانه در کنار مصر در دستور کار دولت جدید قرار دارد.
دونالد ترامپ در جریان اولین تماس تلفنی پس ازپیروزی، از "سیاست‌های رجب طیب اردوغان درمبارزه با تروریسم" تقدیر کرد. وی در این گفت‌وگوی تلفنی به همتای ترک خود گفت که ترکیه می‌تواند به عنوان شریکی استراتژیک و متحد مطمئن ناتو، روی حمایت آمریکا حساب کند.
ترامپ و اردوغان در آن مکالمه تلفنی بر سر اقدام مشترک در راستای آزاد سازی "رقه" و "الباب" شهرهای تحت کنترل "دولت اسلامی" در سوریه نیز گفت‌وگو کردند.
حدود ١٠ روز پس از گفت وگوی تلفنی ترامپ و اردوغان، رئیس جدید سازمان اطلاعاتی آمریکا "سی آی ای" که هنوز ساعاتی از تأیید صلاحیتش در کنگره نگذشته بود، به سرعت و با مأموریتی که فاش نشد عازم ترکیه و عربستان سعودی گردید.
و اکنون، به دنبال گفت وگوهای "مایک پمپئو" رئیس "سیا" در آنکارا و ریاض، رجب طیب اردوغان برای دیدار و تبادل نظر با رهبران عربستان، بحرین و امیرنشین قطر، عازم این سه کشور شده است.
آیا آنگونه که دفتر ریاست جمهوری ترکیه می‌گوید، هدف از این سفر اردوغان، تنها تقویت بیشتر روابط ترکیه و کشورهای عربی جنوب خلیج فارس است؟
یا انگونه که جام نیوز نوشته  هدف شکل گیری یک ائتلاف سیاسی نظامی برای بزیر کشیدن هیمنه وقدرت نفوذ رژیم ایران در منطقه خصوصا عراق سوریه ویمن است
بیشتر بخوانید
در روزها وهفته های آینده مسائل بیشترروشن تر خواهد شد 
اما آنچه که معلوم است رژیم ایران از خوان نعمت پهن شده توسط اوباما محروم شده است وترامپ هم به خامنه ای گفت من اوبا ما نیستم وبه روحانی هم گفته که بهتر است مواظب خودش باشد 
منتخبی از نوشته های ار اف ای فارسی

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر