کل نماهای صفحه

۳ شهریور ۱۳۹۴

« كشتيهاي عربها» مقاله سمير عطاء الله در الشرق الاوسط 20 اوت15مقاله سمير عطاء الله در الشرق الاوسط 20 اوت15
درک کردن وضعیت و قضیه دکتر نوری المالکی بسیار آسان است. یک سیاستمدار، دارای بیوگرافی درخشان، دارای نیت خوب، با استعداد بالا که می خواست رویای یک عمر را برای خود و کشورش محقق کند. هنگامی که سیاستمداری درجه اول، و یا نادر باشی، بیش از یک رویا نخواهی داشت و آن هم: برپایی دولتی قانونمند.
آقای دکتر درک کرد که این رویا چندان آسان نیست، بنابراین از مهم ترین سیاستمداران در جهان کمک خواست: رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا. به همین منظور دو بار شخصاً با پرزیدنت باراک اوباما در کاخ سفید ملاقات کرد. اما چاره چیست اگر بادها همیشه بر خلاف جهتی که کشتی ها می خواهند، شروع به وزیدن می کنند؟ پس از یک دهه حاکمیت قانون و دوران بادهای نا خواسته، پارلمان عراق به مردم این کشور گفت که نتایج رنجی که «دولت قانون» به رهبری آقای دکتر، کشیده شده است، هدر رفتن یک تریلیون دلار، و از دست دادن شهر موصل است که فقدان آن منجر به برپایی دولت «داعش» از جلگه های عراق تا دشت های سوریه شد.
اما آقای دکتر چگونه این دو فاجعه را درمان کرد؟ سوار یک هواپیما شد و به ایران سفر کرد. آیا ایران آمادگی دارد از مردی حمایت کند که دولتش او را به هدر دادن یک تریلیون دلار و از دست دادن موصل متهم می کند؟ آقای دکتر به جای این که پاسخ اتهامات وارده از سوی دولت خود را بدهد، از هواپیما پایین آمد و عربستان سعودی را متهم کرد که در پشت تمامی شرارت های دنیا، از ۳۵۰ هزار کشته و ۱۰ میلیون آواره در سوریه گرفته، تا مقابله با پیش روی حوثی از صعده تا باب المندب است ادامه مقاله را بخوانيد

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر