کل نماهای صفحه

۲۰ آبان ۱۳۹۵

اعتراف پاسدارباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به صدور تروزیزم در جهان - سوریه و... پروژه مشترک ساخت موشک در سوریه را تأیید کرد

اعتراف پاسدارباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به صدور تروزیزم در جهان - سوریه و... پروژه مشترک ساخت موشک در سوریه را تأیید کرد

به گفته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، ایران در سوریه صنعت موشکی راه‌اندازی کرده و محصولات آن علیه اسرائیل به کار بسته شده‌اند. رسانه‌های بین‌المللی سال‌ها قبل از پروژه موشکی مشترک ایران و سوریه خبر داده بودند.
محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی صبح پنجشنبه (۱۰ نوامبر/ ۲۰ آبان) گفت که ایران در سال‌های گذشته در منطقه حلب در شمال سوریه صنعت موشکی برای سوریه ساخته و در این مجموعه صنعتی موشک هم تولید شده است. محمد حسین باقری افزود که از موشک‌های ساخت این مجموعه در جنگ حزب‌الله لبنان و اسرائیل در سال ۲۰۰۶ – مشهور به جنگ ۳۳ روزه - علیه اسرائیل استفاده شده است.
سوریه و حزب‌الله لبنان هر دو از متحدان منطقه‌ای جمهوری اسلامی هستند. نیروهای حزب‌الله لبنان در حال حاضر در کنار نیروهای ایرانی و روسی علیه مخالفان بشار اسد در سوریه می‌جنگند.
باقری که در مراسمی به مناسبت پنجمین سالروز کشته‌شدن حسن طهرانی مقدم، مسئول جهاد خودکفایی سپاه پاسداران صحبت می‌کرد، تولید موشک در اطراف حلب را از دستاوردهای طهرانی مقدم خواند. طهرانی مقدم از بنیانگذاران صنعت موشکی ایران شمرده می‌شود. او در ۲۱ آبان ۱۳۹۱ در انفجار زاغه مهمات پادگان مدرس در بیدگنه ملارد کشته شد.
به گفته‌ی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، حسن طهرانی‌مقدم "با تعداد اندکی از یارانش" در سال‌های دور برای آموزش دانش موشکی به سوریه رفته بودند. این کشور اما در ادامه از همکاری با ایران سر باز زده است. به گفته‌ی باقری، در سال‌های پس از آن توان موشکی ایران به حدی رسیده بوده که در سوریه صنعت موشکی راه‌اندازی کرده است.
"کشته‌شدن کارشناسان ایرانی در انفجار موشکی در اطراف حلب"
در سال‌های اخیر اخباری مشابه در مورد فعالیت‌های موشکی ایران در سوریه منتشر شده بود. وبسایت خبری ‌"وِلت" آلمان اواخر تابستان ۲۰۰۷ به نقل از مجله تخصصی "Jane's Defence Weekly"  نوشته بود که در انفجاری شدید در یک مرکز نظامی سوری ۱۵ نفر از جمله چند مهندس موشکی ایران کشته شده‌اند. بر این اساس، حادثه در ماه ژوئیه آن سال رخ داده بود.
در گزارش یادشده احتمال داده شده بود که کارشناسان سوری به کمک مهندسان ایرانی مشغول کار بر روی نوعی از موشک اسکاد (فناوری شوروی سابق) باشند. این موشک قادر به حمل کلاهک شیمیایی است. در گزارش مزبور آمده بود که در پی انفجار گاز XV (عامل اعصاب)، سارین و خردل آزاد شده است. "Jane's Defence Weekly" همچنین گفته می‌شود که در آن حادثه چند کارشناس موشکی ایرانی هم مسموم شدند.
این مجله تخصصی حوزه دفاعی به نقل از منابع نظامی سوریه آورده بود که انفجار به علت شعله‌ورشدن سوخت موشک در انبار مهمات در دمای ۵۰ درجه بوده است. هر چند اعلام شد در زمان انفجار – ۴ و نیم صبح – دمای هوا نمی‌توانسته ۵۰ درجه سانتیگراد باشد.
"Jane's Defence Weekly" نوشته بود که تهران و دمشق در سال ۲۰۰۵ – دو سال پیش از انفجار – بر سر همکاری‌های نظامی در تأسیساتی مخفی در حلب (شمال سوریه) توافق کرده‌اند. بر این اساس، ایران متعهد شده بود تسلیحات و مهمات به سوریه صادر کند، دانش فنی منتقل کند و به نیروهای سوری آموزش دهد.
مربوط به حلب
اورینت نت
خبر مربوط به سوریه سازمان ملل کمک های انسانی به سرق حلب فرستاد
فیلم را ببینید

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر