کل نماهای صفحه

۳ مهر ۱۳۹۷

ترکیه در شرق فرات (در خاک سوریه) مناطق امن ایجاد می‌کند  - اردغان:

 ترکیه در شرق فرات (در خاک سوریه) مناطق امن ایجاد می‌کند  - اردغان:


اردغان - ایجاد مناطق امن در شرق فرات
اردغان - ایجاد مناطق امن در شرق فرات
یورونیوز در مطلبی حول جنگ سوریه خبر داد ترکیه بنا دارد در کرانه شرقی رود فرات در سوریه منطقه امن ایجاد کند.
رئیس‌جمهوری ترکیه روز دوشنبه ۲شهریور ۹۷اعلام کرد ترکیه قصد دارد در شرق فرات وارد عمل شود و در این ناحیه نیز هم‌چون شمال غربی سوریه مناطق امن ایجاد کند.
پیش از عملیات عفرین نیز ترکیه عملیاتی فرامرزی به نام «سپر فرات» انجام داده بود. هدف آن عملیات، مبارزه با اعضای یگانهای مدافع خلق کردستان و نیروهای داعش اعلام شده بود.
پس از عملیات سپر فرات که اوایل سال گذشته میلادی به پایان رسید، دولت ترکیه در این مناطق نوعی فرمانداری‌‌ محلی ایجاد کرده است که زیر کنترل و حفاظت نیروهای ترکیه قرار دارند.

افزایش شمار مناطق امن در سوریه
رجب طیب اردوغان که هم‌اکنون برای شرکت در اجلاس سران ملل متحد، در نیویورک به‌سر می‌برد گفت:‌ «به خواست خدا در زمان پیش رو، شمار مناطق امن در سوریه را افزایش خواهیم داد، کاری که شرق فرات را هم در بر می‌گیرد».
سخنان ‌اردوغان در حالی ایراد شد که هفته گذشته، روسیه و ترکیه پس از نشستی مشترک اعلام کردند ارتش هر دو کشور در شمال‌غربی ادلب منطقه غیرنظامی ایجاد خواهند کرد.
یگانهای مدافع خلق کردستان، نیروی محلی متحد ایالات متحده آمریکا در مبارزه با داعش در سوریه به‌شمار می‌آیند و گسترش کارزار نظامی ترکیه در شرق فرات، تنش بین ترکیه و آمریکا در این منطقه را افزایش خواهد داد.

نقش اپوزیسیون در بحران سوریه
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، که پس از ورود به نیویورک در جلسه کمیته اداره ملی ترک - آمریکا حضور پیدا کرده بود گفت: ما با اقدامات خود در سوریه زمینه بازگشت ۲۶۰هزار آواره سوری به خانه‌های خود را فراهم کردیم. در بحران ادلب نیز... تلاشهای دیپلماتیکی فشرده‌ای را از خود نشان دادیم. انشاالله در روند پیش رو به شکلی که شرق فرات را نیز در بر بگیرد تشکیل مناطق امن در داخل سوریه را افزایش خواهیم داد.
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در مصاحبه با روزنامه «کامرسانت» روسیه حضور معارضان سوری که از آنها به اپوزیسیون یاد کرد را در روند حل سیاسی بحران سوریه و پیشبرد مذاکرات آستانه و ژنو ضروری دانست. وی در این باره گفت: اپوزیسیون میانه‌رو باید بخشی از راه‌حل سیاسی ادلب باشد.
اردوغان همچنین حفظ مناطق کاهش تنش و حفاظت از معارضان میانه‌رو را از اولویت‌های ترکیه از زمان آغاز بحران ادلب عنوان کرد.
وی گفت: ممکن است رویکرد کشورهای مختلف به اپوزیسیون میانه‌رو متفاوت باشد اما به عقیده ما آنها باید در روند سیاسی باقی بمانند.

بیشتر بخوانید:


هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر