کل نماهای صفحه

۳۱ خرداد ۱۳۹۷

بیانیة مشترک ۱۴۰ پارلمانتر بلژیکی از پارلمان فدرال، سنا، پارلمان اروپا و پارلمان‌های ایالتی در آستانة گردهمایی بزرگ مقاومت در پاریس

بیانیة مشترک ۱۴۰ پارلمانتر بلژیکی از پارلمان فدرال، سنا، پارلمان اروپا و پارلمان‌های ایالتی در آستانة گردهمایی بزرگ مقاومت در پاریس

فراخوان
به حمایت از خواست مردم ایران برای تغییر دموکراتیک 
مشروط‌کردن روابط با رژیم به توقف اعدام و نقض حقوق بشر 
در آستانه گردهمایی بزرگ مقاومت در پاریس، ۱۴۰ تن از پارلمانترهای بلژیک، منتخبان مردم این کشور در پارلمان فدرال و سنا و پارلمان‌های ایالتی این کشور و هم چنین در پارلمان اروپا بیانیة مشترکی را در حمایت از مقاومت و قیام مردم ایران تحت عنوان «از خواسته‌های مردم ایران برای تغییر دموکراتیک حمایت کنید» امضا کردند. و خواهان آن شدند که روابط سیاسی و اقتصادی با رژیم آخوندی، «به توقف اعدام‌ها و بهبود واضح در زمینة حقوق بشر، حقوق زنان مشروط شود».
شماری از امضا کنندگان عبارتند از:
ژرارد دوپره رئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا، معاون حزب لیبرال فرانکوفون، وزیر دولت در بلژیک
لویی میشل نمایندة پارلمان اروپا، معاون پیشین کمیسیون اروپا و وزیر خارجة پیشین بلژیک
داوید کلارینوال رئیس فراکسیون حزب لیبرال فرانکوفون در پارلمان فدرال
اریک ون رومپوی رئیس کمیسیون اقتصاد و بودجه پارلمان فدرال
فیلیپ گوفن رئیس کمیسیون عدالت پارلمان فدرال
فرانسواز اسکپمنز Schepmans نایب‌رئیس پارلمان فدرال
راف تروینگن Terwingen رئیس کمیسیون پیگردهای قضایی در پارلمان فدرال
ونسان ون کوئیکن‌بورن Van Quickenborne رئیس کمیسیون امور اجتماعی پارلمان فدرال
نهیمه لنجری Nahima Lanjri رئیس کمیسیون تأیید شهروندی پارلمان فدرال
الس وان هوف عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان فدرال
نله لینن نمایندة پارلمان فدرال
آن کاپون عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان فدرال
فاطمه پهلوان عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان فدرال
آندره آنتوان رئیس پارلمان والونی
سونیا بک Becq نایب‌رئیس پارلمان فدرال
ویلم دراپس Willem Draps نایب‌رئیس پارلمان بروکسل
آندره دو بوس ده وارناف du Bus de Warnaffe عضو هیأت رئیسه پارلمان بروکسل
سلین فرمو Fremault وزیر محیط زیست، انرژی و مسکن در دولت ایالتی بروکسل
الس آمپه رئیس فراکسیون حزب لیبرال فلامان در پارلمان بروکسل
پیتر ون رومپوی نایب اول پارلمان فلامان
وارد کنس Kennes رئیس کمیسیون در پارلمان فلامان
فاطوماتا سیدیبه نماینده پارلمان بروکسل
برنار کلرفایت Clerfayt نایب‌رئیس پارلمان بروکسل
مارتین پایفا Payfa عضو هیأت‌رئیسة پارلمان بروکسل
فرانسواز برتیو Bertieaux عضو هیأت‌رئیسه پارلمان بروکسل
امانوئل د بوک De Bock رئیس فراکسیون حزب دموکرات، فدرال مستقل در پارلمان بروکسل
نیکولاس زانتاتوس Tzanetatos رئیس کمیسیون خارجی پارلمان والونی
اطلاعیه مطبوعاتی دیرک کلاس
رئیس کمیته بلژیکی پارلمانترها و شهرداران
برای یک ایران دموکراتیک
دیرک کلاس، رئیس کمیته بلژیکی پارلمانترها و شهرداران برای یک ایران دموکراتیک با صدور یک اطلاعیه مطبوعاتی به تاریخ ۲۹ خرداد، اعلام کرد:
خوشوقتم که بیانیه مشترک ۱۴۰ پارلمانتر بلژیکی در حمایت از اعتراضات جاری، اعتصابات و قیام برای تغییر دموکراتیک در ایران را اعلام کنم. امضاکنندگان از احزاب عمدة سیاسی از پارلمان فدرال، پارلمان‌های منطقه‌یی، پارلمان اروپا و سنا هستند
قانونگذاران بلژیکی از اتحادیة اروپا و دولت‌های اروپایی خواهان اتخاذ اقدامات موثر و تصمیمات لازم الاجرابرای وادار کردن رژیم ایران به آزادی زندانیان قیام، احترام به آزادی بیان و اجتماعات و خاتمه دادن به سرکوب زنان و “حجاب اجباری شده‌اند.
دیرک کلاس
در اطلاعیه دیرک کلاس، ضمن اشاره به قیام سراسری دی‌ماه در ۱۴۲ شهر ایران، هم چنین آمده است: 
بسیاری از معترضان تحت شکنجه در زندان جان خود را از دست داده‌اند. سران ارشد رژیم به نقش اپوزیسیون اصلی، سازمان مجاهدین خلق ایران در هدایت این اعتراضات اعتراف کرده‌اند.
در ماه می، تظاهرات ضد حکومتی در شهر کازرون توسط رژیم به‌طرز وحشیانه‌یی سرکوب شد و حداقل ۴ نفر کشته و صدها نفر زخمی بر جای گذاشت و تعداد بسیاری نیز دستگیر شدند.
طی هفته‌های اخیر، رانندگان کامیون در سراسر ایران دست به یک اعتصاب سراسری بی‌سابقه زدند.
هفتة گذشته رژیم به خانه‌های کارگران فولاد در شهر اهواز که به‌دلیل دستمزدهای پرداخت‌نشده تظاهرات کرده بودند یورش برد. اعتراضات کارگران و معلمان طی چند هفتة اخیر در بسیاری از شهرهای ایران ادامه دارد.
اعتراضات و اعتصابات در سراسر کشور بیانگر فقدان آزادی‌های اساسی و نقض حقوق بشر است. 
مردم ایران از اروپا انتظار دارند که در کنار آنها قرار گیرد و فقط روی تجارت با (رژیم) ایران تمرکز نکند. به‌عنوان سیاستمداران منتخب مردم بلژیک، ما معتقدیم که خواست مردم ایران برای دموکراسی باید جدی گرفته شود.
اطلاعیه مطبوعاتی دیرکلاس- بلژیک
بیانیه ۱۴۰ پارلمانتر بلژیک
از خواسته‌های مردم ایران برای تغییر دموکراتیک حمایت کنید
ژوئن ۲۰۱۸ 
ما عمیقاً نگران سرکوب اعتراضات ضد حکومتی در ایران هستیم که از ابتدای امسال آغاز شد. واکنش «جمهوری اسلامی» خشونت‌آمیز بوده است. ده‌ها نفر در خیابان‌ها و حداقل ۱۴ نفر زیر شکنجه کشته شدند. عفو بین‌الملل خواستار تحقیق در مورد مرگ در بازداشت شد. رئیس سازمان زندان‌های (رژیم) ایران دستگیری ۵۰۰۰ معترض را تأیید کرده است.
وضعیت حقوق بشر پس از اعتراضات اخیر وخیم‌تر شده است. (رژیم) ایران هم‌چنان بالاترین تعداد اعدام‌ها در سراسر جهان را نسبت به جمعیت (کشور) انجام می‌دهد. بنا به گزارش سالانه عفو بین‌الملل، بیش از نیمی از اعدام‌های ثبت‌شده در جهان در سال ۲۰۱۷ در ایران رخ داده است.
مردم ایران، به‌ویژه نسل جوان، روشن ساخته‌اند که از (این) حکومت بنیادگرای اسلامی به تنگ آمده‌اند و خواهان تغییر دموکراتیک هستند. بسیاری شعار دادند: «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر روحانی». زنان نقش فعالی در تظاهرات ایفا کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز دوم ژانویه، روحانی با رئیس‌جمهور ماکرون یک تماس تلفنی گرفت و از او خواست تا علیه اپوزیسیون ایران مستقر در پاریس که آنها را به شکل‌دادن اعتراضات اخیر متهم می‌کرد اقداماتی انجام دهد. خامنه‌ای ولی فقیه (رژیم) نیز گفت که مجاهدین خلق قیام را سازماندهی کرده‌اند و به‌طور ضمنی معترضان را به اعدام تهدید کرد. یکی از مقامات قضایی به‌طور علنی خواستار اعدام تظاهرکنندگان باتهام «محاربه» شده است.
ما استفاده از زور علیه معترضان بی‌دفاع را محکوم می‌کنیم و از اتحادیة اروپا و دولت‌های اروپایی می‌خواهیم اقدامات مؤثر و تصمیمات لازم‌الاجرا اتخاذ کنند تا رژیم را وادار به آزاد کردن زندانیان قیام، حمایت از آزادی بیان و تشکل، پایان‌دادن به سرکوب زنان و لغو حجاب اجباری کنند.
ما از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌خواهیم برای بررسی وضعیت زندان‌های ایران و زندانیان سیاسی و دستگیر شدگان قیام که در حین بازداشت جان باختند، یک هیأت حقیقت‌یاب تشکیل بدهد.
حقوق بشر و حقوق زنان در ایران نمی‌توانند به بهانه ملاحظات سیاسی، تجارت یا توافق اتمی به معامله گذاشته شده یا به حاشیه رانده شوند. هرگونه گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با (رژیم) ایران باید به بهبود واضح در زمینه حقوق بشر، حقوق زنان و توقف اعدام‌ها مشروط شود.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر