کل نماهای صفحه

۱ شهریور ۱۳۹۷

گوگل ۵۸ حساب کاربری مرتبط با «برنامه نفوذ» رژیم ایران را مسدود کرد

گوگل ۵۸ حساب کاربری مرتبط با «برنامه نفوذ» رژیم ایران را مسدود کرد

شرکت گوگل
شرکت گوگل
شرکت گوگل روز پنجشنبه ۱ شهریور۹۷ در بیانیه‌یی اعلام کرد ۵۸حساب کاربری مرتبط با رژیم ایران را مسدود کرده است.
به گزارش خبرگزاری رویتر این شرکت تصریح کرد حسابهای کاربری مسدود شده با انگیزه‌های سیاسی در پی سرقت اطلاعات بوده‌اند. در بیانیه شرکت گوگل آمده است: این حساب‌ها با رادیو و تلویزیون رژیم ایران مرتبط بوده‌اند.
بر اساس این اطلاعیه تیم امنیت سایبری شرکت گوگل طیف گسترده‌یی از تحرکات اطلاعاتی مشکوک مرتبط با رژیم ایران را کشف کرده است.
این اقدام چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توئیتر دست به اقدام مشابهی علیه ایران و روسیه زده بودند.
گوگل با اشاره به همکاری‌اش با شرکت امنیت سایبری «فایرآی» گفته است: ۳۹کانال یوتیوب، شش وبلاگ در بلاگر و ۱۳حساب در گوگل پلاس که ارتباط‌‌‌شان را با رادیو و تلویزیون دولتی ایران «پنهان کرده بودند» مسدود شدند.

یورونیوز نوشت: کنت والکر، معاون بین‌الملل گوگل نیز گفته است که این شرکت طی ماه‌های اخیر تلاش کرده‌ تا بسیاری از تحرکات اطلاعاتی و اقدامات ارتباطی دارای پشتوانه دولتی را با هدف نفوذ به کارزارهای سیاسی، حسابهای روزنامه‌نگاران، فعالان مدنی و چهره‌های علمی و دانشگاهی، کشف و مسدود کند.
گوگل در این اطلاعیه خاطرنشان کرده که تیم امنیت سایبری این شرکت از طریق سامانه FireEye طیف گسترده‌یی از تحرکات اطلاعاتی مشکوک مرتبط با ایران را کشف کرده است. بنا بر اعلام رسمی گوگل، این کشفیات پیشتر در اختیار مقامات آمریکایی قرار گرفته است.

گوگل در ادامه اطلاعیه خود یادآور شده که این شرکت از سال ۲۰۱۲ تا کنون هر گونه تلاش برای سرقت اطلاعات از حساب کاربری کاربران ایرانی را با ارسال پیام‌های مختلف هشدار داده‌ایم. همچنین از سال ۲۰۱۳ میلادی نیز هشدار وجود انگیزه سیاسی در تلاش برای سرقت‌های اطلاعاتی را به پیغام‌های خود افزوده‌ایم.
گوگل ضمن تأکید بر ادامه بررسی‌های امنیتی خود، یادآوری کرده که این شرکت ضمن در جریان قرار دادن مقامهای آمریکایی از نتایج این بررسی‌ها، سایر شرکتهای فعال در حوزه فناوری و امنیت اطلاعات را نیز از دستاوردهای خود مطلع خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:
توییتر که یکی از بزرگترین پلتفرمهای شبکه اجتماعی در جهان را دارد، در دوازدهمین گزارش شفاف‌سازی‌اش اعلام کرد که از ماه اوت سال ۲۰۱۵ تا دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱.۲میلیون حساب کاربری و اکانت در توییتر با محتوای تروریستی و ترویج اقدامات خشونت‌آمیز، بسته شده یا به‌حالت تعلیق درآمده‌ است.
توییتر علاوه بر این می‌گوید در شش ماهه پایانی سال ۲۰۱۷میلادی، ۲۷۴هزار و ۴۶۹اکانت و حساب کاربری به‌خاطر ترویج خشونت و اقدامات تروریستی، مسدود شده است.
توییتر می‌گوید، بسیاری از این حسابهای مسدود شده ایرانی بوده‌اند.
مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت فیس‌بوک روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: برای فیس‌بوک مهم است که دولتها برای مقابله با محتواهای مشکوک ابزارهای خود را توسعه دهد.
فیس‌بوک، توییتر و یوتیوب در سال ۲۰۱۶ موافقت کرده بودند تا نوشته‌ها و سخنان نفرت آمیز را طی۲۴ساعت حذف کنند. مقولاتی که شامل سیاست حذف این شبکه‌ها می‌شود حوزه نژادپرستی، محتوای غیرقانونی و خشونت‌آمیز را هم شامل می‌شود.
شرکت امنیت سایبری «فایر آی» می‌گوید، شبکه مرتبط با رسانه‌های دولتی ایران در ضدیت با عربستان سعودی، اسراییل و حمایت از گروه‌های تند رو فلسطینی و توافق هسته‌یی فعالیت‌های تبلیغاتی می‌کردند.
در همین رابطه بخش ایمنی شبکه اجتماعی توئیتر نیز اعلام کرد که ۲۸۴حساب کاربری را که اقدامات «مخدوش سازی همآهنگ» داشته‌اند را مسدود کرده است.

سابقه سیاه رژیم ایران در فضای مجازی

گفتنی است که رژیم ایران در تلاشی کاربردی فضای مجازی را به‌عنوان ابزاری برای سرقت اطلاعات یا ترویج نظرگاههای بنیاد گرایانه و صدور تروریسم بکار گرفته و از این ابزار علیه مقاومت ایران، آمریکا و کشورهای عرب منطقه، استفاده فراوانی کرده است.
به عقیده کارشناسان اینترنت و امنیت دیجیتال هکرهای وابسته به سپاه پاسداران علیه افراد ایرانی و غیرایرانی در سراسر جهان حمله می‌کنند و همان روشی را بکار می‌گیرند که از فروردین ۹۶به بعد استفاده می‌کردند.
بنیاد کارنگی در آمریکا نیز در گزارشی اعلام کرده بود که نهادهای امنیتی در ایران، به‌طور فزاینده‌یی در زمینه جاسوسی و حملات تخریبی سایبری ورزیده شده‌اند و دامنه اقدامات آنها از مخالفان حکومت ایران در داخل و خارج از کشور، و نهادهای مدنی در ایران، تا سازمانهای دولتی، دفاعی، تجاری و دیپلماتیک در آمریکا، اسرائیل، آلمان و عربستان سعودی را در بر می‌گیرد.
این گزارش با تمرکز بر اقدامات تخریبی حکومت ایران در فضای سایبر، از جمله اشاره کرده بود که این قبیل عملیات تهاجمی، در پوشش حسابهای کاربری عمومی گمراه‌کننده‌ای دنبال می‌شود تا حکومت ایران ضمن نمایش قدرت خود در این زمینه، از مسئولیت چنین اقداماتی شانه خالی کند.

تروریسم اینترنتی رژیم ایران

رژیم ایران از سال ۲۰۱۲ به این سو در پرونده رخنه به چند بانک آمریکایی، و هک یک سد کوچک در نزدیکی نیویورک، و نیز تلاش برای حمله به حسابهای کاربری مقامهای دولت باراک اوباما مسئول شناخته شده است.
در این رابطه ۱۰فرد حقیقی و حقوقی ایرانی به اتهام هک کردن صدها دانشگاه آمریکایی و بین‌المللی مورد تحریم ایالات متحده قرار گرفتند.
رژیم ایران همچنین در مهرماه سال گذشته به دست داشتن در حملات سایبری به حسابهای کاربری برخی از نمایندگان پارلمان بریتانیا متهم شده است.
خبرگزاری آلمان نیز نوشت: هکرهای ایران به دانشگاهها و مدرسه‌های عالی آلمان حمله کرده‌اند. این خبرگزاری اضافه می‌کند: به گزارش یک هفته‌نامه آلمانی هکرهای ایرانی شمار زیادی از اسناد و نتایج پژوهش‌های منتشر نشده ۲۳دانشگاه و مدرسه عالی آلمان را ربوده‌اند. بر اساس این گزارش، کارشناسان در ردیابی هکرها به مؤسسه "مبنا"ی ایران رسیده‌اند.

هکرهای رژیم ایران و دستبرد به مراکز علمی

وبسایت آکادمیک تحصیلات عالی دانشگاهی (Inside Higher Education) دوشنبه ششم فروردین۹۷در مورد حملات هکرهای ایرانی به مراکز آموزشی آمریکا نوشت: سرقت اطلاعات پروفسورهای دانشگاههای آمریکا و جهان یکی از اهداف مهم این هکرها بوده است.
در گزارش این وبسایت آمده است: «هکرهای ایرانی کامپیوترهای بیش از ۱۰۰هزار پروفسور در جهان را مورد دستبرد خود قرار داده‌اند که در میان آنها ۸۰۰۰پروفسور آمریکایی از ۱۴۴دانشگاه معتبر ایالات متحده قرار داشته است.
این هکرها به‌ویژه اطلاعات شخصی این پروفسورها برای ورود به رایانه‌های مراکز تحقیقاتی و علمی را دزدیده‌اند تا بتوانند اطلاعات آنها را به شرکتها و دانشگاههای ایران بفروشند تا آنها نیز به‌ نوبه خود قادر باشند به منابع علمی و کتابخانه‌های بزرگ دنیا دسترسی رایگان داشته باشند. این هکرها اکنون در تحت حمایت دولت ایران از هر گونه پیگرد و مجازات در امان هستند اما اف.بی.آی به‌محض خروج هر یک از آنها با کمک پلیس بین‌المللی آنها را دستگیر و برای محاکمه به آمریکا مسترد خواهد کرد.
ویلیام اف سوئینی معاون ریاست اف.بی.آی ابعاد فعالیت و سرقت اطلاعات از طرف هکرهای ایرانی را «سرسام‌آور خوانده است».

حذف محتوای تروریستی از شبکه‌های اجتماعی توسط اروپا

کمیسیون اروپا اعلام کرد در حال طراحی قوانینی است که شرکتهای بزرگ حوزه تکنولوژی اطلاعاتی را ملزم خواهد کرد محتوای تروریستی شبکه‌های اجتماعی را حذف کنند.
شرکتهای بزرگ فناوری به‌عنوان مراکز توسعه‌ شبکه‌های اجتماعی، با به‌ اشتراک‌گذاری پایگاه‌ داده‌های خود با یکدیگر، موفق شدند ۴۰هزار تصویر ویدیویی مرتبط به گروه‌های تروریستی را حذف کنند تا پلتفرم های خود را از محتوای افراطی گرایی پاکسازی کنند تا امضای دیجیتالی تروریستها و گرایشهای تروریستی از شبکه‌های اجتماعی حذف شود.

اقدامات چهار شرکت بزرگ

فیس‌بوک، یوتیوب، توییتر و مایکروسافت به‌عنوان صاحب شبکه اجتماعی لینکدین این طرح مشترک را ‌انجام دادند و با انتشار یک مطلب وبلاگی مشترک اعلام کردند این تعداد محتوای تصویری ویدیویی توسط آنها حذف شده است. این چهار شرکت بزرگ فناوری که به‌صورت ویژه در عرصه پلتفرم‌های رسانه‌یی و اجتماعی فعالیت می‌کنند، بخشی از گروه بزرگی موسوم به «انجمن جهانی اینترنت برای مبارزه با تروریسم» بحساب می‌آیند. آنها سال گذشته اعلام کرده بودند که تصمیم دارند با به‌ اشتراک‌گذاری پایگاه‌ داده‌های خود ردپای تروریستها را شناسایی کنند تا از این طریق بتوانند تمام تصاویر ویدیویی که توسط این افراد یا گروهها به اشتراک گذاشته شده را حذف کنند.

مطالب مرتبط:

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر