نیروهای امنیتی ایالات متحده آمریکا، دو ایرانی که یکی از آن‌ها تابعیت آمریکایی هم دارد را به اتهام جاسوسی برای دولت ایران دستگیر کردند.
به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، این دو متهم، اقدام به جمع‌آوری اطلاعات از مخالفان نظام ایران و عکس برداری سری از موسسه‌های یهودی کردند.
بنا بر این گزارش، برپایه سند قضایی که دوشنبه 20 اوت منتشر شد، وزارت دادگستری آمریکا، احمد رضا محمدی دوستدار (38 ساله)، شهروند ایرانی-آمریکایی و مجید قربانی (59 ساله) شهروند ایرانی مقیم کالیفرنیا را، به جاسوسی متهم کرد. بنا بر این سند، این دو اقدام به زیر نظر گرفتن اماکن یهودی و تلاش برای نفوذ ذر صفوف گروه «مجاهدین خلق» کردند.
این گزارش می‌افزاید که این دو متهم، 9 اوت دستگیر شدند اما اطلاعات مرتبط با آن‌ها، دوشنبه رسانه‌ای شد.
برپایه لایحه اتهامی، دوستدار، ژوئیه 2017 به شیکاگو رفت. نیروهای دفتر تحقیقات فدرال آمریکا، او را در حال عکاسی از دو مرکز «هیلیل سنتر» و «رور شاباد هاوس» واقع در نزدیکی دانشگاه شیکاگو رصد کردند.
پس از ان دوستدار به کالیفرنیا رفت و برای اولین بار با قربانی دیدار کرد. دو ماه بعد قربانی به نیویورک رفت، در تجمع مرتبط با گروه مجاهدین خلق شرکت کرد و از حاضران عکس گرفت.
ماه دسامبر، دوستدار برای دیگر به کالیفرنیا رفت تا اطلاعات جمع‌آوری شده توسط قربانی درباره مجاهدین خلق را دریافت کند.
برپایه لایحه اتهامی، دفتر تحقیقات فدرال، گفت‌وگو میان این دو متهم را ضبط کرد. دوستدار به قربانی گفت که برای جمع‌آوری این اطلاعات، از تهران دستور گرفته است. قربانی هم چگونگی نفوذش در گروه مجاهدین خلق را بازگو کرد.
در ماه‌های مارس و آوریل، قربانی به ایران رفت تا مسئولان ایرانی را در جریان اطلاعات جمع‌آوری شده از مجاهدین خلق قرار دهد. مسئولان ایرانی هم به او فهرستی از ماموریت‌ها دادند.
ماه مه، قربانی در کنفرانسی متعلق به مجاهدین خلق در واشینگتن به عنوان «عضو هیئت کالیفرنیا» حضور یافت و از شرکت کنندگان عکس گرفت.
دوستدار و قربانی به جاسوسی برای دولت ایران و ارائه خدمات به این دولت از راه دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه تهران، متهم شده‌اند.