کل نماهای صفحه

۲۸ اسفند ۱۳۹۵

یازده نامزد برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری فرانسه با یکدیگر رقابت می کنند

یازده نامزد برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری فرانسه با یکدیگر رقابت می کنند

mediaاز چپ به راست و از بالا به پایین: ناتالی اَرتو، فرانسوا اسِلی
با پایان یافتن مهلت ثبت نام برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، شورای قانون اساسی این کشور، امروز شنبه ١٨ مارس/ ٢٨ اسفند، فهرست نهائی رقبا را منتشر کرد. بر این اساس ١١ تن در این میدان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. این یازده تن که این چنین از مانع نخست، کسب حمایت ٥٠٠ منتخَب ملّی و محلی، عبور کرده اند، برای گذر از مانع دوم، دور اوّل انتخابات، اینک پنچ هفته پیش رو دارند.
لوران فابیوس، رئیس شورای قانون اساسی فرانسه، چنانکه از پیش اعلام شده بود، ظهر شنبه، اسامی یازده تن نامزدهائی را که موفق به ثبت نام خود در انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند در اختیار رسانه‌ها قرار داد.
نام ٥ تن از نامزدها، بیش از دیگران آشنا و شناخته شده است و نامزدی آنها در انتخابات، بیش از دیگران «جدی» تلقی می‌شود. نظر سنجی ها نشان می دهد که هر یک از این ٥ تن بیش از ١٠ در صد آراء را در دور اوّل انتخابات بدست خواهد آورد. بر این پایه، مارین لوپن، رهبر جبهۀ ملّی، حزب راست افراطی، و امانوئل ماکرون، نامزد جنبش «در حرکت» که می توان آنرا نیروی چپ میانه تلقی کرد، از بخت فراوان برای حضور در دور دوّم رای گیری برخوردارند. فرانسوا فیّون، نامزد «جمهوری خواهان» و راست میانه با فاصلۀ زیاد «مرد سوّم» این انتخابات است. بنوا هامون، نامزد حزب سوسیالیست و متحدان سبز، و ژان لوک ملانشون، نامزدِ «فرانسۀ نافرمان» و ائتلافی از حزب کمونیست و دیگر نیروهای چپ، بر کرسی‌های چهارم و پنجم این جمع کوچک نشسته‌اند.
هیچیک از ٦ نامزد دیگر بر اساس نظر سنجی ها بخت عبور از مرز ٥ در صد را ندارد و نامزدی هر یک از آنان بیشتر برای بهره بردن از حضور در رسانه ها و پیش بردن افکار و نظریات سیاسی و نیز کسب اعتبار اجتماعی است.
«ناتالی اَرتو»، نامزد «مبارزۀ کارگری»، «فیلیپ پوتو» نامزد «حزب نوین ضد سرمایه داری»، در جناح چپ، «فرانسوا اسِلینو»، نامزد «اتحادِ جمهوری خواه و مردمی»، «نیکُلا دوپون اِنیان»، رهبر حزب «فرانسۀ برپا» در جناح راست، «ژان لاسَل» نمایندۀ میانه روی مجلس ملّی، و «ژاک شُمیناد»، بنیانگزار حزب «همبستگی و ترقی» در فهرست نامزدهای این انتخابات قرار دارند.
شورای قانون اساسی فرانسه وظیفۀ ارزیابی صلاحیّت نامزد‌ها را ندارد و تنها به بررسی تطابق مشخصات عینی آنان با شرایط نامزدی می پردازد. برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، باید فرانسوی بود، حداقل ١٨ سال سن داشت و از حقوق مدنی و سیاسی خود برخوردار بود. اعتبار نامزدی به کسب حمایت رسمی پانصد منتخَب ملّی و محلی نظیر اعضای مجلس سنا، نمایندگان مجلسِ ملّی، شهرداران و نیز اعضای انجمن‌های شهر و استان است. نامزد های انتخابات ریاست جمهوری با امضاء شهادت نامه‌ای کلیۀ دارائی های خود را به اطلاع نهاد صلاحیت دار در این زمینه می رسانند و تعهد می کنند در پایان دورۀ ریاست جمهوری نیز از دارائی‌های خود پرده بردارند.
دور اوّل انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در روز ٢٣ آوریل و دور دوّم آن در روز ٧ ماه مه برگزار می شود و رئیس جمهوری آینده پیش از ١٤ ماه مه، پس از ادای سوگند، کار خود را آغاز خواهد کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر