کل نماهای صفحه

۱۵ بهمن ۱۳۹۶

آیا جنگ رژیم ایران با عراق اجتناب ناپذیر بود؟ (قسمت۲) حقیقتاّ مسبب تحمیل جنگ، چه کسی بود؟
آیا جنگ رژیم ایران با عراق اجتناب ناپذیر بود؟ (قسمت۲) حقیقتاّ مسبب تحمیل جنگ، چه کسی بود؟جنگ ایران عراق آیا اجتناب پذیر بود؟
جنگ تحمیلی!‌ آنچه که باید در باره آن بدانیم 
حقیقتاّ مسبب تحمیل جنگ، چه کسی بود؟
۶ماه قبل‌از شروع جنگ، خمینی درپیام قطع رابطه با آمریکا، رئیس‌جمهور وقت عراق را مستقیماً موردحمله قرار داد:
«ملت شریف عراق! بپا خیزید و دست صدام را از کشور خود قطع کنید. ای عشایر فرات و دجله! همه با هم این ریشهٔ فساد را قبل از آن که فرصت از دست برود، قلع و قمع نمایید و دست آمریکا را که از آستین صدام بیرون آمده قطع کنید». (۱۹فروردین ۱۳۵۹)
منتظری (نفرشماره۲ حاکمیت): «این روزها برادران عراقی مرتباً به ما مراجعه می‌کنند و می‌گویند همان‌طور که [خمینی]، انقلاب ایران را رهبری کردند… انتظار داریم که انقلاب عراق را هم رهبری کنند.» (۲۵فروردین۱۳۵۹)دعوت به قیام توسط خمینی جنگ ایران وعراق
۵ ماه قبل‌از شروع جنگ، خمینی درجمع فرماندهان بسیج، تشویق ارتش عراق به کودتا :«صاحب منصب‌های خوب ما داریم در عراق، خود آنها کودتا کنند و صدام را از بین ببرند، باید قیام کنند بر ضد او». (۲۸فروردین۱۳۵۹)
جنگ ایران عراق جنگ تحمیلی
خمینی مجددا پیام برای قیام مردم و ارتش عراق علیه حاکمیتش: «از افسران و درجه‌داران و سربازان عراق مأیوس نیستم و از آنان
چشمداشت آن دارم که یا دلاورانه قیام کنند و یا از پادگانها و سربازخانه‌ها فرار کنند .» (۳۰فروردین۵۹)
۲هفته قبل از شروع جنگ،‌ خامنه‌ای در نمایش‌جمعه تهران: « باقر صدر آن کسی بود که می‌توانست محور حرکات مردمی در عراق باشد، صدام حسین یک آلت بی‌اراده بود، سگ درنده‌ای بود که او را به جان این انسان انداختند ». (۱۸شهریور۱۳۵۹)
روزنامه «حزب حاکم جمهوری اسلامی» رسماً اعلام کرد: «به فرمان امام، نیروهای انقلاب آمادگی خود را برای تصرف عراق با پشتیبانی مسلمین اعلام کردند». (۱۹شهریور۵۹)
و به این ترتیب جنگ، روز ۳۱شهریور ۱۳۵۹با حمله هوایی عراق به فرودگاه‌های ایران شروع شد.
ادامه دارد….


هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر