کل نماهای صفحه

۱۵ بهمن ۱۳۹۶

افشای جنایت خمینی ،علیه بشریت در سال 67- نوار صوتی هولناک مقام بالای ایران، قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۱۹۸۸ را تائید می‌کند کمیته ISJ خواستار تشکیل دادگاه بین‌المللی برای رسیدگی می‌باشد

افشای جنایت خمینی ،علیه بشریت در سال 67- نوار صوتی هولناک مقام بالای ایران، قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۱۹۸۸ را تائید می‌کند کمیته ISJ خواستار تشکیل دادگاه بین‌المللی برای رسیدگی می‌باشد

کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت
بروکسل- ۱۶ اوت ۲۰۱۶
انتشار اخیر نوار جلسه ملاقات آیت‌الله منتظری جانشین وقت ولی‌فقیه ایران، آیت‌الله خمینی در بحبوحه قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان۱۹۸۸، ابعاد جدیدی از این جنایت بزرگ را برملا می‌کند و ضرورت رسیدگی به این پرونده را مورد تأکید قرار می‌دهد.
در بیست و هشتمین سالگرد قتل‌عام حدود ۳۰هزار زندانی سیاسی در ایران که اکثراً از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین‌خلق ایران بودند، کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت ISJ بار دیگر بر ضرورت ارجاع پرونده این قتل‌عام، به‌مثابه یک هولوکاست واقعی، به شورای امنیت ملل متحد و تشکیل یک دادگاه بین‌المللی برای محاکمه عاملان و آمران این جنایت تأکید می‌کند.
کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت بر نکات زیر تأکید می‌کند:
۱. خمینی در حوالی ۲۵ژوئیه ۱۹۸۸ طی فتوایی اعلام کرد (ضمیمه۱):
«از آنجائیکه منافقین خائن بهیچوجه به اسلام معتقد نبوده و هرچه می‌گویند از روی حیله و نفاق آنها است… و با توجه به ارتباط آنان با استکبار جهانی و ضربات ناجوانمردانه آنان از ابتدای تشکیل نظام جمهوری اسلامی تاکنون، کسانی که در زندانهای سراسر کشور بر موضع نفاق خود پافشاری کرده و می‌کنند محارب و محکوم به اعدام می‌باشند… تشخیص موضوع در تهران با رأی اکثریت آقایان نیری و اشراقی و نماینده‌ای از وزارت اطلاعات می‌باشد… در زندانهای مراکز استان کشور رأی اکثریت آقایان قاضی شرع و دادستان انقلاب و یا دادیار و نماینده وزارت اطلاعات لازم‌الاتباع می‌باشد. رحم بر محاربین ساده‌اندیشی است… آقایانی که تشخیص موضوع به‌عهده آنان است وسوسه و شک و تردید نکنند…».
۲. متعاقباً موسوی اردبیلی رئیس وقت قضاییه از خمینی سؤال کرد که آیا این حکم به مجاهدینی که قبلاً محکوم به زندان محدودی شده و مقداری از زندانشان را هم کشیده‌اند مربوط می‌شود؟ وی همچنین سؤال کرد که «رسیدگی به پرونده مجاهدینی که در شهرستان‌هایی که خود استقلال قضایی دارند و تابع مرکز استان نیستند باید به مرکز استان ارسال گردد یا خود می‌تواند مستقلاً عمل کنند». خمینی پاسخ داد «در تمام موارد فوق هر کس در هر مرحله اگر بر سر نفاق باشد حکمش اعدام است. سریعاً دشمنان اسلام را نابود کنید. در مورد رسیدگی به وضع پرونده‌ها (در مرکز استان یا شهرستان‌ها) درهرصورت که حکم سریعتر اجرا گردد همان مورد‌ نظراست».
بر اساس همین فتوا ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال۱۹۸۸ اعدام شدند.
۳. در همان زمان آیت‌الله‌العظمی منتظری جانشین وقت خمینی به ابعاد این قتل‌عام اعتراض کرد و آن‌را برخلاف منافع رژیم می‌دید.
وی طی دو نامه به خمینی (ضمیمه۶ و۷) و یک نامه به مسئولان اجرای این فتوا در ژوئیه و اوت۱۹۸۸ (ضمیمه۸) ازجمله نوشت اعدام چند هزار نفر در چند روز به‌نفع نظام نیست، مجاهدین یک طرز فکر و منطق هستند و با کشتن ترویج می‌شوند و اگر بر اجرای این فتوا اصرار دارید زنان و یا لااقل زنان بچه‌دار را اعدام نکنید. خمینی نه‌تنها به توصیه‌های او توجهی نکرد بلکه بر او غضب کرد و او را برکنار کرد و از آن زمان تا زمان فوتش در سال۲۰۰۹ در بازداشت خانگی بود. خمینی در سال۱۹۸۹ درگذشت و علی خامنه‌ای جانشین وی به‌عنوان ولی‌فقیه گردید.
۴. در ۹ اوت ۲۰۱۶ یعنی ۲۸سال پس‌ازآن قتل‌عام بزرگ نوار ملاقات منتظری در ۲۴مرداد۱۳۶۷ (۱۵اوت۱۹۸۸) با مسئولان اجرای فرمان خمینی برای قتل‌عام زندانیان مجاهد، توسط پسر ایشان احمد منتظری منتشر شده‌است. این نوار به‌خوبی نشان می‌دهد که هم باند سخت‌سر خامنه‌ای و هم باند اصلاح‌طلب روحانی -رفسنجانی در این جنایت عمیقاً دست داشتند. تا آنجا که در نوار مشخص است منتظری ۴نفر را در این جلسه که در «کمیته مرگ» هستند را خطاب قرار می‌دهد: مصطفی پورمحمدی نماینده وزارت اطلاعات، حسینعلی نیری قاضی شرع، مرتضی اشراقی دادستان و ابراهیم رئیسی معاون دادستان که در مورد اعدام زندانیان در تهران تصمیم می‌گرفتند. در استان‌ها و شهرستان‌ها هیئت‌های مشابهی تشکیل شده‌بود.
۵. اعضای کمیته مرگ، مصطفی پورمحمدی، نیری و رئیسی در تمام دوران حاکمیت آخوندها تا به امروز بالاترین مشاغل سیاسی و امنیتی و قاضی را داشته و در اکثر جنایات رژیم مستقیماً مسئولیت داشته‌اند. (ضمیمه۹)
۶. این نوار به‌خوبی ابعاد جنایت را برملا می‌کند. لینک نوار در سایت بی‌بی‌سی:
https://soundcloud.com/bbcpersian/1367a
بخش‌هایی از نوار:
منتظری: «در (زندان‌های) شهرها همه کارها را کردند و… در اهواز خیلی افتضاح بوده است».
یکی از اعضای هیئت مرگ: بسیاری از کسانی که در صف اعدام قرار دارند اعضای دیگر خانواده‌شان اعدام‌شده‌اند و یا زمان دستگیری ۱۵-۱۶ساله بوده‌اند.
منتظری: «این قاضی، اون قاضی، تو این شهر، تو اون شهر، یکی رو محکوم کرده به ۵سال به ۶سال به ده سال و پانزده سال. خوب حالا اینکه ما بیاییم بدون اینکه فعالیتی تازه کرده باشه، بگیریم اعدامش کنیم، یعنی همه دستگاه قضایی ما غلط بود».
منتظری: «سه روز قبل قاضی شرع یکی از استان‌های کشور که مرد مورد اعتمادی می‌باشد، با ناراحتی پیش ما آمده بود می‌گفت مسئول اطلاعات یا دادستان، از یکی از زندانیان برای تشخیص اینکه سر موضع هست یا نه پرسید تو حاضری سازمان منافقین را محکوم کنی؟ گفت آره. پرسید حاضری مصاحبه کنی؟ گفت آره. پرسید حاضری برای جنگ با عراق به جبهه بروی؟ گفت آره. پرسید حاضری روی مین برو؟ گفت مگر همه مردم حاضرند روی مین بروند؟ گفت پس معلوم می‌شود تو هنوز سر موضعی و او را اعدام کردند».
۷. برنامه‌ریزی شده‌بودن اعدام‌ها
بخشی از نوار:
منتظری خطاب به مصطفی پورمحمدی نماینده وزارت اطلاعات: از مدت‌ها قبل برای این قتل‌عام برنامه‌ریزی شده‌بود و «اطلاعات رویش [روی قتل‌عام] نظر داشت و سرمایه‌گذاری کرد و شخص احمد آقا [پسر خمینی] هم از سه، چهار سال پیش می‌گفت که مجاهدین از روزنامه‌خوان، مجله‌خوان و اطلاعیه‌خوان، همه باید اعدام شوند».
۸. کینه و خشم علیه زنان هوادار مجاهدین
بخشی از نوار:
منتظری: «یک کسی زندان بود، آخرش گفتند که خواهرش هم متهمه. رفتن خواهرش را آوردن، خودش رو اعدام کردن، خواهرش دو روز بود اصلاً آمده بود و ۱۵سالش بود، به خواهرش گفتن خوب چی می‌گی؟ گفت خوب من به این‌ها علاقه داشتم، گفتند چون برادرش اعدام شده، این‌رو هم اعدام کنین! و اعدامش کردن».
منتظری: «اصفهان یک‌زن‌آبستن هم توش [توی قتل‌عام‌شدگان] بوده، در اصفهان یک‌زن‌آبستن هم اعدام کردند».
یکی از اعضای هیئت‌مرگ: «در مورد دخترها خدا شاهد است که تا آنجا که می‌توانستیم، چانه زدیم، من‌که اعصابم خیلی قوی است پریروز که فقط یکی رو دیدم… داغان شده بودم، به التماس افتادیم که این دو خط را بنویسد و ما بگوییم که او به زندان برگردد».
منتظری: در فقه شیعه زن حتی اگر محارب هم باشد نباید اعدام کرد، او می‌افزاید من این‌را به خمینی گفتم اما او گفت نه زنان را هم باید اعدام کرد.
۹. این «لیبرال» های درون رژیم چه افرادی هستند؟
بخشی از نوار:
منتظری: «آقای موسوی اردبیلی که من می‌دانم خودش از همه لیبرال‌تره تو نماز جمعه می‌گه همه این‌ها باید اعدام بشن بعد تو نمازجمعه می‌گن منافق زندانی اعدام باید بشه… وقتی هم می‌خواهد از امام سؤال کند به‌جای اینکه بگویند آقا اعدام به این وسعت مصلحت نیست، ضرر دارد، سؤال می‌کند آیا در استان‌ها اعدام کنیم یا در شهرستان‌ها اعدام کنیم؟»
۱۰. نفرت و انزجار مردم از ولایت‌فقیه
بخشی از نوار:
منتظری: «به احمد آقا گفتم دلم برای شخص آقای خمینی می‌سوزه. من دلم نمی‌خواست این‌طور بشه، مردم از ولایت‌فقیه داره چندش‌شون می‌شه، من دلم نمی‌خواست ولایت‌فقیه به اینجا برسه»؛ و می‌افزاید «پنجاه سال دیگه برای آقا قضاوت نکنن بگن آقا یک چهره خون‌ریز، سفاک، فتاک بود. چهره ولایت‌فقیه رو ما کریه نشان دادیم به حضرت عباس پیش مردم، با این تندروی‌ها و بازداشت‌هایی که بوده، این کارها چیه سر اسلام آوردیم؟».
۱۱. ازنظر حقوقی و حقوق بین‌الملل نوار منتشرشده یک دلیل مستحکم جدید مبنی بر این است که قتل‌عام۱۳۶۷ یک پروژه کاملاً برنامه‌ریزی‌شده و هدف‌دار برای نابودی اعضاء و هواداران سازمان مجاهدین به‌عنوان بخشی از جامعه ایران بوده است و با هر تعریفی جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی محسوب می‌شود. (ضمیمه۱۰)
اساسنامه دادگاه بین‌المللی جنایی ICC
در بند۷ خود تصریح می‌کند:
«جنایت علیه بشریت» یعنی هر اقدامی که بخشی از حمله آگاهانه گسترده یا سیستماتیک علیه جمعیت غیرنظامی باشد.
این استاتو سپس ۱۱ آکت را به‌عنوان مصادیق جنایت علیه بشریت شمارش می‌کند که اکثر موارد آن در جریان قتل‌عام سال۱۹۸۸ و یا سرکوب و اعدام‌های سال‌های قبل و بعدازآن در مورد سازمان مجاهدین‌خلق ایران اتفاق افتاده است.
بند۶ استاتو «نسل‌کشی» را چنین تعریف میکند:
«نسل‌کشی» یعنی هر اقدام با نیت نابودی تمامیت یا بخشی از یک گروه ملی، قومی، نژادی، یا مذهبی به‌مانند: الف- کشتن اعضای گروه
حال اگر اولین جمله فرمان خمینی برای قتل‌عام را دقت کنیم تصریح می‌کند «منافقین خائن بهیچوجه به اسلام معتقد نبوده و هرچه می‌گویند از روی حیله و نفاق آنها است»، این به‌خوبی روشن می‌کند که اولین دلیل خمینی برای اعدام جمعی مجاهدین، برداشت متفاوت آن‌ها از اسلام با برداشت خمینی است.
۱۲.تشکیل دادگاه برای رسیدگی به قتل‌عام سربرنیتسا، قتل‌عام روآندا، ترور رفیق حریری نخست‌وزیر سابق لبنان قدم‌های ضروری برای جلوگیری از وقوع جنایات مشابه یا لااقل کم کردن احتمال وقوع آن‌هاست. قتل‌عام زندانیان سیاسی در ایران در سال۱۹۸۸ بدون شک بزرگ‌ترین قتل‌عام زندانیان سیاسی بعد از جنگ جهانی دوم و چه‌بسا حتی قبل از آن است. این قتل‌عامی است که هم آمران و مسئولان و هم عاملان و مجریان آن‌که هنوز در حاکمیت هستند کاملاً شناخته‌شده هستند و انبوهی مدارک و اسناد غیرقابل‌انکار در این رابطه وجود دارد. این نوار جدید صوتی، «جعبه سیاه» قتل‌عام زندان در سال۱۹۸۸ در ایران می‌باشد.
معاهدات بین‌المللی کما اینکه قوانین بین‌المللی و کشوری در بسیاری از کشورها امکان رسیدگی به این پرونده را فراهم می‌کند. لذا کمیته عدالت به شورای امنیت و شورای حقوق‌بشر ملل متحد و همچنین به آمریکا و اتحادیه اروپا و کشورهای عضو و دیگر ارگان‌های ذی‌ربط بین‌المللی فراخوان می‌دهد که همه مکانیزم‌های ضروری را برای رسیدگی به این پرونده به کار بیندازند و اجازه ندهند، چنین جنایاتی فرصت تکرار پیدا کند.
طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی نه «جنایت علیه بشریت» و نه «نسل‌کشی» شامل «مرور زمان» نمی‌شود و این وظیفه جامعه جهانی ازجمله شورای حقوق‌بشر و شورای امنیت است که پرونده آن‌را مورد رسیدگی قرار دهند و مسئولان آن‌را در مقابل عدالت قرار دهند.
دو نکته ضرورت این رسیدگی را مضاعف می‌کند:
این قتل‌عام و نسل‌کشی در سال۱۳۶۷ (۱۹۸۸) متوقف نشده و همچنان ادامه دارد. اعدام ۲۵زندانی اهل سنت در ۲ اوت ۲۰۱۶ یک نمونه اخیر آن است.
همان مسئولان قتل‌عام سال۱۹۸۸ همچنان در مصدر امور هستند و به سرکوب و کشتار بخش‌های مختلف جامعه ایران مشغول‌اند.
با توجه به نکات فوق ما از کمیسر عالی حقوق‌بشر ملل متحد، اجلاس آتی شورای حقوق‌بشر (سپتامبر۲۰۱۶) و اجلاس آتی مجمع عمومی (سپتامبر تا دسامبر۲۰۱۶) می‌خواهیم به‌عنوان قدم اول، موضوع این قتل‌عام را در دستور کار خود قرار دهند. ما از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهیم تا این پرونده را به دست بگیرند و همچنین از مجمع عمومی سازمان ملل درخواست داریم تا در قطعنامه خود درباره نقض حقوق‌بشر در ایران خواستار تشکیل یک تربیونال بین‌المللی و رسیدگی به پرونده این قتل‌عام به‌مثابه جنایت علیه بشریت شود.
آلخو ویدال کوآدراس
رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت
نایب‌رئیس سابق پارلمان اروپا (۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴)
EnglishfilePdf
http://isjcommittee.com/2016/08/new-isj-report-horrifying-audio-file-top-iran-official-confirms-1988-massacre-political-prisoner

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر